SJSF

Co-Scholastic Achievements

Feat of glory by our endeavours in different fields

Saksham Jain

VI E

Saksham Jain

VI E

Won Bronze Medal organized by LEO Sports Taekwondo Academy
25th – 30th September 2021
( Delhi) for Speed Kicking-CR-Sub Junior – Male – Under 50KG(B)

Ansh Bhardwaj

IV C

Ansh Bhardwaj

IV C

Bagged 2nd Position at National Level Inter School Role Play Competition on International Day of a Girl Child, organised by Women Cell of V.A.S.M.M., Bahadurgarh on 11th October 2021

Nitisha Sarda

IV B

Nitisha Sarda

IV B

won Gold Medal for International 4th Rank and 1st Zonal rank in IMO She also bagged Silver Medal for 2nd Rank at International Level in NSO.

Aadya

VI F

Aadya

VI F

3rd Position in Roller Skating by Rsfi at District Level 3rd Position in Skating by Sgfi at District Level

The prestigious 25th Memorial H.G. Dr. Paulos Mar Gregorious Inter School Debate Competition on 30 October 2021 hosted by St. Thomas School, Sector-8, Faridabad. Ridhima Tewatia of St. John’s School sector- 7A, Faridabad was adjudged best speaker. The Best school was bagged by St. John’s School, Sector – 7A. The School was represented by Ridhima Tewatia, Prisha Singh and Bhavika.

Yumit Mittal and Saksham Gulyani won third prize in Inter School Science Quiz hosted by Aravalli International School, Faridabad in the Class group VIII and IX.

Yumit Mittal

Saksham Gulyani

Prize Winners of Online State Level Summer Vacation Camp- 2021
Organised by District Child Welfare Organisation

Anaysa Yadav

KG D

Anaysa Yadav

KG D

Got Third Position in Pranayam ( Full Activity Video) Group ( 3-5 Years)

Nitisha Sarda

4B

Nitisha Sarda

4B

Got Second Position in Gayatri Mantra Chanting Group (6 -9 Years)

Anirudh Jangir

4B

Anirudh Jangir

4B

Got Third Position in Calligraphy Group (6 -9 Years)

Nitisha Sarda

4B

Nitisha Sarda

4B

Got First Position in Essay Writing- Awareness about Positive thoughts during covid-19 Group (6 -9 Years)

Priyanshi Sharma

9F

Priyanshi Sharma

9F

Got Fourth Position in Solo Prayer/Bhajan Song Group (10 - 14Years)

Saksham Jain

6E

Saksham Jain

6E

Scored 100% in III Level in Abacus

Anirudh Jangir

4B

Anirudh Jangir

4B

Secured First position in (Best out of waste) organised by IEEE Delhi Section Sight June 2021

Prize winners of Online Bal Mahotsav Competitions-2020
First Prize in Classical Group Dance Competition
( Age Group- 15 Years+)

Third Prize in Bal Bhawan State Level Competition

HIMANI GROVER
XI D

JOYAL JANGRA
XI D

RASHIKA
XI F

VANSHIKA JANGRA
X E

Winners of Classical Solo Dance Competition

JOYAL JANGRA
XI D

First prize (Age group:15 years+)

VANSHIKA JANGRA
X E

First prize (Age group: 10-15years)

HIMANI GROVER
XI D

Second prize (Age Group:15years+)

TISHA BHARDWAJ
IX A

Third prize (Age group:10-15years)

Clay Modelling & Diya Decoration Competition

ANIRUDH JANGIR
III B

Second PRIZE

Essay Writing Competition

NITISHA SARDA
III B

Consolation PRIZE

Shivansh SoIanki
V C

Got Silver Medal in District Open Academy Karate Championship

Prisha Dhiman
IV A

Got First prize in Drawing Competition organised by Rotary Club of Faridabad.

Darshika Garg
I B

Got First Position at District level and State Level in Dance Competition.
Nitisha Sarda of Class III B got First position in Bal Bhawan Writing Competition.
Ridhima of Class VIII A got 3rd Position at State Level in Bal Bhawan Dance Competition.
Shubham Mishra of Class VIIIC got 3rd Position at State Level in Bal Bhawan Sketching competition.

Awarded with Overall Winner Trophy at Bal Bhawan, Faridabad

Riya Garg got First position in Clay Modelling Competition

Roshni Kumari got Second position in Diya Decoration Competition.

Lakshya Bhardwaj got first prize at District Level Declamation Competition

Prisha Singh got first prize at District Level Declamation Competition & Second prize in state level Declamation competition

Chirag Gautam and Ashish Lohia got First Prize in Design-A-Thon held at Grand Columbus School

Junior Singing students got 3rd position at Bal Bhawan

Dance students got 1st position at Bal Bhawan

Senior Singing students got 3rd position at Bal Bhawan

Won Best Band trophy on 26th Jan 2020

Won cash prize in Surajkund Mela 2020

Prize Winners at National Level

Manpreet Kaur got First prize in Archery.

Our students got First Prize in Smriti Sankalan 2019 National Indian Classical Dance Competition

Prize Winners at Zonal Level II

Japleen Kaur bagged Bronze Medal in CBSE North Zone Taekwondo Championship

Bhanu Jangra bagged Bronze Medal in CBSE North Zone Taekwondo Championship

Prize Winners at State Level

Japleen Kaur clinched Bronze Medal in SGFI State Level Taekwondo Championship

Vaibhav Singh won Bronze Medal in SGFI Haryana State Level Karate Boys Under 19

Vaanya received Bronze Medal in 31st State Level Junior Girls Taekwondo Championship held at Ambala Cantt

Gauresh Kumar clinched Silver Medal in 31st State Level Junior Boys Taekwondo Championship held at Ambala Cantt

Diganto Chaterjee got First position in District Skating Championship and got selected for State Level.

Prize Winners at District Level

Our Football Team qualified for quarter final in SGFI District Level Tournament held at Nahar Singh Stadium.

The Kho-Kho team got First position in Faridabad Zone

Prize Winners at Surajkund International Craft Fair Face Painting Competition

First Prize - Dhruv Rawat & Ameya Rawat
Second Prize - Hitesh Virmani & Nitesh Kumar

Dance Competition

Cash Prize won by St. Johnians'

Hitesh Mishra, Muskan Chahal, Shagun, Prachi & Kashish received Kala Shri Award
Niharika & Ridhima received Vidya Bhushan Award

Ms. Dropadi Khandelwal received Best Teacher award 2018

Got Best Band Trophy on Independence Day in Ballabgarh Zone

First Prize in Dance Competition on Independence Day in Ballabgarh Zone

Got First position in Folk Dance at District Level Youth Festival organised by sports complex